GLAS OCH KERAMIK / Glas / Karaff 9255009

nr 925 5009

Bengt Orup

(1916-1996), Sverige

Karaff, + 7 glas, Bengt Orup (1916-1996), Johansfors Glasbruk, Strikt

Kondition: 1 glas med nagg

Bengt Orup, född 1916, död 1996, svensk målare, glaskonstnär och grafiker.

Utrop:

1.500 kr

Såld:

2.800 kr

måndag 17 november 2014
kl 20:23:05

  • Tema
  • 17 nov

50/60-tal

Läs mer om 50/60-tal

Bengt Orup

Läs mer om Bengt Orup
Johansfors glasbruk